czwartek, 9 lipca 2015

Jeans do recyklingu - kółko i krzyżyk

Jeans do recyklingu, czyli kółko i krzyżyk w nowej odsłonie. Jak uszyć sobie grę ze starych spodni.

Wchodzę i nie wierzę, ostatni post z lutego? Ale ten czas leci!. Mimo, że na blogu cisza, to u mnie szyje się, oj szyje i to sporo, stąd też brak czasu na pisanie postów na blogu. Jednak profil na Facebooku jest w miarę aktualny więc zawsze można tam zajrzeć i zobaczyć co za nowe uszyciuchy powstają :)

A teraz do sedna. Zainspirowana bardzo podobnym dziełem szyjącej koleżanki Magdy, od dawna chciałam także uszyć sobie grę kółko i krzyżyk. Stare jeansy leżały i czekały na wenę, w końcu się doczekały. Uszyłam grę kółko i krzyżyk fotografując każdy krok i tak oto powstał poniższy tutorial. Dziewczyny do dzieła, przerabiać stare jeansy :)


Zapraszam do dalszej części, gdzie znajdziesz instrukcje jak krok po kroku uszyć grę kółko i krzyżyk ze starych spodni jeansowych.


Do uszycia gry z jeansu potrzebujesz:
- nieużywane spodnie/spódnice jeansowe
- linijka, ołówek, kartka na szablon
- nożyczki, szpilki
- maszyna do szycia

Krok 1 
W pierwszej kolejności uszyj tablicę. Z nogawek spodni wytnij dwa prostokątne kawałki w taki sposób aby wykorzystać boczne szwy jako krawędzie pól na tablicy. Aby tablica nie miała wybrzuszeń i była gładka, z tyłu przygotowanych kawałków obetnij fabrycznie zaszyte zapasy na szwy. Złóż oba kawałki prawymi stronami do siebie i zszyj razem.

Krok 2
Po zszyciu obu części otrzymasz kwadrat który będzie służył za tablicę do gry. Z nogawki spodni wytnij drugi taki sam kwadrat. Będzie to tylna część tablicy więc w tym przypadku szwy nie mają znaczenia. Złóż kwadraty prawymi stronami do siebie, zszyj zostawiając otwór. Wywróć na prawą stronę. Całość wyprasuj i przestebnuj. 

Krok 3
Gęstym zygzakiem doszyj do planszy linie prostopadłe do istniejących już szwów. Powstanie 9 pól.


Krok 4
Z kartki wytnij szablony na kółko, krzyżyk i pole pasujące rozmiarem do już uszytej planszy. Wykorzystując szablony, powycinaj elementy gry w kontrastowych kolorach. Wytnij 10 jasnych i 10 ciemnych kwadratów oraz 5 kółek i 5 krzyżyków.

Krok 5
Przyszyj znaki na maszynie szyjąc gęstym zygzakiem. Dzięki temu krawędzie krzyżyka nie będą się strzępiły. Weź drugi kwadrat i złóż obie części prawymi stronami do siebie. Zszyj całość dookoła na maszynie zostawiając niewielki otwór na wywrócenie. Wywróć element na prawą stronę. Przestebnuj całość na maszynie zszywając tym samym otwór. Powtórz całość dla pozostałych elementów.

Krok 6
Teraz czas na uszycie pokrowca na grę. Odetnij kawałek nogawki spodni. Możesz doszyć do niej kieszonkę odprutą z tyłu spodni, przyda się do chowania notesiku z wynikami ;) U góry nogawki wszyj zamek, dół zaszyj i gotowe :) 

Grę możesz zabrać na wycieczkę do lasu i zagrać w nią na polanie, na plażę i grać w piachu, na spacer i grać na trawie. Jak się pobrudzi wrzucasz do pralki i gra jest jak nowa:)

Ta i inne instrukcje znajdują się także na portalu zrobiszsam.pl Zapraszam.


2 komentarze:

  1. Fantastyczny pomysł :) Gdybym umiała szyć, to pewnie nawet bym sobie coś takiego sprawiła - na podróż w sam raz ;)

    OdpowiedzUsuń